Opastukset Haminan kaupunginmuseossa

Aikakausia ja aikalaisia

Piioista porvareihin, kivikauden keräilijöistä kruunupäihin – kaupunginmuseon kiehtovan kattava, henkilöhistorioilla maustettu näyttely avautuu parhaiten oppaan johdolla.
Museon Aikakausia ja aikalaisia -näyttelyn opastuksella kerrotaan museotalon menneisyydestä, rajakaupungin historian käänteistä ja oman aikansa influenssereista.

Kierros kestää 45 minuuttia. Ryhmän maksimikoko on 25 henkilöä.

Tutustu näyttelyyn oppaan johdolla maksutta kesällä 2025! Aikakausia ja aikalaisia-näyttelyyn tarjotaan maksuttomia opastuksia kesä-heinäkuussa joka toinen keskiviikko klo 14, alkaen 4.6. Ei ennakkoilmoittautumisia.

Maksuttomat kierrokset päiväkoti-,  koululais- ja opiskelijaryhmille

Rajalla

5.-9. lk, lukio (45-60 min)

Valtio, maa ja meri – Hamina sijaitsee monilla rajoilla.  Aikakausia ja aikalaisia -näyttelyn kierroksella tutustumme linnoituskaupungin historiaan kotina ja työpaikkana erityisesti 1700-1800-luvuilla. Toiminnallisten tehtävien parissa pohdimme rajan merkitystä ihmisten arjessa.

Ryhmän koko yksi koululuokka (max. 25 oppilasta).

Kulttuuripolku Haminan 5.-luokkalaisille – Kotipaikkana Hamina: toiminnallinen kierros ja työpaja (90 min)

Missä sinä asut ja mistä tulet? Kuka asui samalla paikalla 150 vuotta sitten ja mistä hän oli kotoisin? Haminan kaupunginmuseon toiminnallisella vierailulla 5.-luokkalaiset perehtyvät kotiseutuunsa ennen ja nyt.  Kierroksella oppilaat tutustuvat Haminan aikaisempiin asukkaisiin ja heidän ammatteihinsa. Kierros sisältää sekä pohdintaa yhdessä oppaan kanssa että toiminnallisia tehtäviä museonäyttelyssä ja Museon Vintti -työpajatilassa museon yläkerrassa. Vierailu ei ole fyysisesti esteetön.

Ryhmän koko yksi koululuokka /yhdysluokka. Museokierros ja työpaja ovat maksuttomia.

Kulttuuripolkukierrokset ovat varattavissa kuluvalle lukuvuodelle seuraavina ajankohtina:

Huhtikuu 2025

2.-30.4.2025 tiistaisin ja torstaista perjantaihin klo 9-11 välillä, keskiviikkoisin klo 11-13 välillä. Ei varattavissa pe 18.4., to 24.4. eikä pe 25.4.