Rollaattorimarssi valtasi Haminan torin – ”Meissä on elämä”
Perjantaina 8. toukokuuta Haminan torilla järjestetty Rollaattorimarssi toi yhteen suuren joukon eri-ikäisiä kaupunkilaisia. Ensimmäistä kertaa Kymenlaaksossa järjestetty tapahtuma korosti ikääntyneiden aktiivisuutta ja palveluiden saavutettavuutta teemalla ”Koska meissä on elämä”.
Tapahtuma oli osa laajempaa kokonaisuutta, sillä vastaavia marsseja nähtiin perjantaina peräti 35 eri paikkakunnalla ympäri Suomen. Alun perin Tampereelta lähtenyt idea on kasvanut nopeasti valtakunnalliseksi ilmiöksi, ja nyt se on juurtunut osaksi myös Kymenlaakson tapahtumatarjontaa. Samanaikaiset marssit Haminassa, Kotkassa ja Kouvolassa vahvistivat viestiä siitä, että arvokas vanhuus ja oikeus näkyvään toimijuuteen ovat koko maakunnan yhteisiä asioita.
Haminan torilla nähtiin iloinen ja värikäs kulkue kaupunginjohtajan Ilari Soosalun johdolla. Haminassa marssin keskiössä oli erityisesti paikallinen teema: palveluiden saavutettavuus.
Marssille osallistui arviolta noin kolmesataa henkilöä. Matkaa taitettiin rollaattoreilla, pyörätuoleilla, sauvoilla ja jalan. Marssin visuaalinen ilme oli näyttävä, kiitos etukäteen järjestettyjen banderolli- ja iskulausetyöpajojen. Kumppanuustalo Hilmassa valmistetut kyltit ja iskulauseet viestivät huumorilla ja asialla höystettynä sitä, että ikääntyneet ovat aktiivisia ja osaavia toimijoita. Monelle osallistujalle jo itse marssiin valmistautuminen ja yhteiset askarteluhetket olivat tärkeä osa tapahtuman tuomaa yhteisöllisyyden kokemusta.
Tapahtuman pääjärjestäjänä toimi Kumppanuustalo Hilma yhteistyössä laajan kumppaniverkoston kanssa: Eläkeliitto Vehkalahti, Haminanseudun Oloneuvokset, Kakspy K60 kulttuuripaja, Kymenlaakson Syöpäyhdistyksen Haminan osasto, Kaakonkulman Kuluttajayhdistys, Haminan Martat, Haminan seurakunta, Haminan Sydänyhdistys, LC Hamina Bastioni, SPR Haminan osasto ja Haminan kaupunki.
Tapahtuman saama suuri suosio yllätti järjestäjät positiivisesti. Toiveena on, että Rollaattorimarssista tulee Haminassa jokavuotinen perinne, joka muistuttaa meitä kaikkia siitä, että elämä on tässä ja nyt. Iästä riippumatta.
Järjestäjät kiittävät kaikkia osallistujia ja yhteistyökumppaneita onnistuneesta ja lämminhenkisestä tapahtumasta!