Maailman tupakaton päivä 2026
Torjutaan nikotiini- ja tupakkariippuvuutta – ympäristö kiittää
Perjantaina 29.5.2026 vietetään WHO:n tupakatonta päivää. Tämä artikkeli on kirjoitettu yhteistyössä hyvinvoinnin edistämisen, ympäristöpalveluiden ja viherpalveluiden kanssa osana ehkäisevää päihdetyötä ja SUP-direktiivin mukaista viestintää.
Tupakka- ja nikotiinituotteet kuormittavat sekä terveyttä että ympäristöä
Tupakka- ja nikotiinituotteet kuormittavat myös ympäristöä. Tupakantumpit ja nikotiinipussit ovat yleisimpiä rantaroskia, joita kulkeutuu hulevesien mukana. Erityisesti kertakäyttöiset tuotteet ja tupakantumpit ovat merkittävä ympäristöongelma maailmanlaajuisesti.
SUP-direktiivi velvoittaa tupakkatuotteiden tuottajia huolehtimaan tupakkajätteen siivoamisen kuluista kuntien yleisiltä alueilta
EU:n kertakäyttömuovidirektiivi eli SUP-direktiivi koskee myös tupakantumppien tuottajavastuuta. Tuottajavastuu tarkoittaa, että tupakantuottajien tulee vastata kuluista, joita syntyy tupakkatuotteista syntyneiden jätteiden keräyksestä ja siivouksesta kuntien yleisiltä alueilta. 1.1.2027 alkaen SUP-direktiivi koskee myös nikotiinipussien tuottajia.
Kunnat on velvoitettu järjestämään tupakkajätteen keräys kuntien yleisiltä alueilta ja Haminan kaupungissa on tällä hetkellä hankittuna jo yli 30 tupakkaroskista ympäri kaupunkia. Roskisten määrä tuplaantuu lähitulevaisuudessa. Tupakkaroskikset on hankittu tupakantuottajien kustantamina. Viherpalvelut seuraa vuosittain tupakkajätteen määrää ja jätekustannukset peritään takautuvasti tupakantuottajilta.

Mitä tupakkajätteelle tapahtuu elimistössä ja ympäristössä?
Ympäristössä tupakkajäte hajoaa vähitellen mikromuoviksi, samalla kun niistä leviää ympäristöön nikotiinia. Nikotiinituotteiden hajotessa haittaa voi välittyä linnuille, kaloille ja muille eläimille.
Elimistössä nikotiini imeytyy nopeasti, ja metaboloidaan maksassa. Kotiniini on nikotiinin tärkein hajoamistuote. Hajoamistuotteet poistuvat pääasiassa virtsan mukana, ja pieniä määriä myös syljen ja hien välityksellä. Virtsan mukana hajoamistuotteet kulkeutuvat jätevesiin ja jätevesien puhdistamoon. Suurempi vaikutus on kuitenkin roskaamisen, tuotannon kemikaalien, vapettamisen, tuotannon, päästöjen ja väärin hävitettyjen tuotteiden aiheuttamalla ympäristökuormalla.
Tänä vuonna WHO:n kampanjalla halutaan myös:
- nostaa tietoisuutta tupakka- ja nikotiinituottajien käyttämistä markkinointistrategioista.
- edistää vahvempaa poliittista ohjausta esimerkiksi makutuotteiden ja mainonnan rajoittamisella (mukaan lukien digitaalinen ja sosiaalinen media) sekä säännellä pakkausten ja tuotteiden ulkoasua, jotka tekevät tuotteista houkuttelevampia.
- ehkäistä riippuvuutta ja vähentää painetta tupakoinnin aloittamiseen vaikuttamalla väestön – erityisesti nuorten – terveydenlukutaitoon, sekä tarjota tutkittuun tietoon perustuvia keinoja tupakoinnin lopettamiseen.