Haminan Tervasaaren satama-alueen ajoesteet jälleen käytössä

Haminan Tervasaaren satama-alueen eteläpäädyn ajoesteet ns. pollarit on saatu korjattua ja satama-alueen katusulku jatkuu 31.8.2026 asti. Eteläpäädyn toinen ajoeste oli rikkoontunut, joten turvallisuussyistä ajoesteet olivat alhaalla.

Ajoesteiden avaamista varten saa koodin ASIO- varausjärjestelmästä, mikäli satama-alueelle on tarve esimerkiksi veneenlaskua varten. Ajoesteet avautuvat automaattisesti satama-alueelta pois ajattaessa.

Ajoesteiden avaaminen

Haminan kaupungin Asio-varausjärjestelmästä voi hankkia kulkukoodin, joka syötetään lukijaan. Koodin saa sähköpostiin ja voimassa kuluvan päivän.

 

Haminan Tervasaari

Tervasaaren satama-alueen sulkeminen ajoneuvoliikenteeltä kokeilun tavoitteet:

Tervasaaren alueen sulkemisella ajoneuvoliikenteeltä lisätään turvallisuutta satama-alueella, kun ajoneuvot ja jalankulkijat ohjataan käyttämään eri kulku- ja pysäköintialueita. Myös pyöräilijöiden turvallisuus kasvaa, kun ajoneuvoliikenne on estetty satama-alueella.

Kokeilun avulla kehitetään alueen virkistyskäytön mahdollisuuksia. Alue on suosittu vapaa-ajankohde ja kokeilun avulla mahdollistetaan alueen monipuolisempi käyttömahdollisuus tapahtuma- ja virkistyskäytössä.

Kolmantena tavoitteena on kasvattaa alueen nykyisten ja mahdollisesti uusien toimijoiden mahdollisuuksia laajentaa ja kehittää uusia liiketoimintamahdollisuuksia.