Haminan kasvatus- ja koulutusvaliokunta kokoontuu 24.9.2025
Haminan kasvatus- ja koulutusvaliokunta kokoontuu Raatihuoneella keskiviikkona 24. syyskuuta 2025 kello 17:00.
Kokouksessa käsiteltäviä asioita ovat muun muassa:
- Valtuustoaloite kotiintuloaikasuosituksista: Haminassa on tehty valtuustoaloite yhteisistä kotiintuloaikasuosituksista lapsille ja nuorille. Valtuustoaloitteen valmisteluvaiheessa toteutettiin kyselyt oppilaille ja heidän huoltajilleen. Huoltajista 59 % kannatti suosituksia, kun taas oppilaista 84,1 % vastusti niitä.
- Oppilaaksi ottamisen kriteerit toissijaiseen kouluun: Uudet kriteerit päivitetään perusopetuslain muutoksen mukaisesti. Kriteereissä huomioidaan muun muassa oppilaan asuinkunta ja luokan oppilasmäärä.
- Opiskeluhuoltosuunnitelman päivittäminen: Esi- ja perusopetuksen yhteistä opiskeluhuoltosuunnitelmaa päivitetään perusopetuslain ja opetussuunnitelman perusteiden muutosten myötä.
- Arviointikriteerit perusopetukseen: Valiokunta päättää uusista arviointikriteereistä vuosiluokkien 1–2 äidinkielen ja matematiikan sekä vuosiluokkien 1–3 käyttäytymisen arviointiin. Arviointikriteerit liitetään osaksi Haminan kaupungin perusopetuksen opetussuunnitelmaa.
Valiokunnan kokouksen esityslista luettavissa kokonaisuudessaan: