Biojätteen keräysvelvoite laajenee toukokuussa 2026
Noin 12 000 omakoti- ja paritaloa saa pian valita biojätteen kuljetuksen ja kompostoinnin välillä.
Ensi keväänä yhä useampi omakoti- ja paritalo aloittaa biojätteen lajittelun, kun biojätteen keräysvelvoite laajenee Kymenlaakson Jäte Oy:n toimialueella. Jo nyt velvoite koskee suurimpia, yli 10 000 asukkaan taajamia. 1.5.2026 se laajenee myös pienempiin, yli 300 asukkaan taajamiin. Haja-asutusalueita velvoite ei koske.
Keräysvelvoite perustuu Kymen jätelautakunnan paikallisiin jätehuoltomääräyksiin. Velvoitteen
voi täyttää kahdella tavalla:
- liittymällä Kymenlaakson Jätteen järjestämään biojätekuljetukseen tai
- kompostoimalla biojätteet omatoimisesti ja tekemällä siitä kirjallinen ilmoitus.
– Keräyksen tavoitteena on saada biojätteet hyötykäyttöön biokaasuksi ja lannoitteiksi,
taustoittaa Kymenlaakson Jätteen kuljetuspalvelupäällikkö Mervi Haukkala.
Uusia velvoitealueita useissa kunnissa
Biojätteen keräysvelvoite omakoti- ja paritaloille 1.5.2026 alkaen koskee kaikkia alueen kuntia. Haminan osalta velvoitealueen taajamia Vilnemi ja Neuvoton. Näissä taajamissa arvio velvoitealueen pientalojen määrästä on yhteensä noin 570.
Kymenlaakson Jäte lähettää kirjeet velvoitealueille
Syksyn aikana Kymenlaakson Jäte lähettää kirjeet kiinteistöille, joita tuleva keräysvelvoite koskee. Kirjeitä ei kuitenkaan lähetetä niille, jotka ovat jo liittyneet biojätekuljetukseen tai tehneet kompostointi-ilmoituksen. Kirjeessä pyydetään ilmoittamaan määräaikaan mennessä, valitseeko kiinteistö biojätteen kuljetuksen vai omatoimisen kompostoinnin.
Tieto keräystavan valinnasta tarvitaan ajoissa, jotta ehdimme valmistella toukokuussa käynnistyvät pientalojen biojätekuljetukset. Biojätteen keräysvelvoitteen piiriin on tulossa lähes 12 000 kiinteistöä, joten valmistelut vievät aikaa. Olemme laatineet nettikartan, josta voi tarkistaa koskeeko velvoite omaa kiinteistöä. Kartta löytyy osoitteesta www.kymenlaaksonjate.fi/bio. Sivulla on myös paljon tietoa vaihtoehdoista keräyksen järjestämiseksi,
kertoo Mervi Haukkala.Bioneuvontaa tarjolla syksyn ja talven aikana
Kymenlaakson Jäte järjestää neuvontaa vaihtoehdoista biojätteen lajitteluvelvoitteen hoitamiseksi. Tapahtumat ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.
Neuvontatapahtumien aikataulut
- Kausala: Ekoidean kierrätyspäivien yhteydessä 29.10.2025 klo 15–18
- Myllykosken kirjasto 3.11 klo 17.30–19
- Pyhtään kirjasto: 27.11.2025 klo 17.30–19
- Haminan kirjasto 1.12.2025 klo 17.30–19
- Valkealan kirjasto: 14.1.2026 klo 17.30–19
- Mäntyharjun kulttuurisali: 7.1.2026 klo 17.30–19
Lisäksi aiheesta on katsottavissa videotallenne osoitteessa
On tärkeää, että kaikki löytävät itselleen sopivimman tavan lajitella. Me autamme mielellämme valinnan tekemisessä ja neuvomme tarvittaessa myös käytännön järjestelyissä,
Haukkala muistuttaa.