En asfalterad gata med Tervasalmenbron bakom sig.

Reparationsarbetet på Saha-tunneln börjar i april – observera de undantagsmässiga trafikarrangemangen på Tervasalmi-bron.

Renoveringen av Saha-tunneln inleds med förberedande arbeten under vecka 16. Projektet pågår från april till oktober 2026 och kommer att medföra ändringar i trafikarrangemangen på Tervasalmi-bron.

Reparationsarbetet kommer att påbörjas med etablering av byggarbetsplatsen och etablering av trafikarrangemang under vecka 16. Under arbetets gång kommer trafiken att ledas om till alternativa vägar:

  • Från Kotka mot Fredrikshamn: Trafiken leds om till en omväg som går längs den lätta trafikleden mot Tervasaari. Den lätta trafikleden och fordonstrafiken separeras säkert med en barriär under arbetets gång.
  • Från Fredrikshamn mot Kotka: Det andra körfältet kommer att användas under hela projektet.

Ratecon Oy är huvudentreprenör för arbetet, och Siltamestarit Oy ansvarar för genomförandet.

Ytterligare information:

Bridgemasters Ltd.
Janne Finnish
tel 050 530 8476

Hamina stad
Ari Lonka
tel 044 767 6781

Markus Lyytikäinen
tel 040 637 8300