Fasaden på Hamina huvudbibliotek på sommaren.

Skulle du bli den nya bibliotekscaféföreståndaren? 

Vi söker en ny caféföreståndare till caféet på Hamina huvudbibliotek. Vi erbjuder bekväma lokaler i huvudbiblioteket, som renoverades för några år sedan. Caféet ska vara öppet enligt bibliotekets öppettider och föraren måste ha lämpliga tillstånd och livsmedelslagstiftning. Det finns 12 kundplatser inomhus (på sommaren finns det även en balkong med cirka tio kundplatser). En nominell avgift tas ut för användning av lokalerna för att täcka kostnader för el, vatten och avfallshantering. Om du är intresserad av att driva ett café, läs mer nedan och kontakta Laura Korhonen, bibliotekschef, tel. 040 1991 487, laura.korhonen@hamina.fi

Vi söker en ny förare till caféet på Fredrikshamns huvudbibliotek. Vi erbjuder bekväma lokaler i huvudbiblioteket, som renoverades för några år sedan. Vi hoppas att caféet ska bidra till att stärka bibliotekets roll som ett gemensamt vardagsrum för invånarna i Fredrikshamn. Vi erbjuder föraren en försäljningsplats och ett caféutrymme med tolv kundplatser. Caféutrymmet är 40,5 m² stort. Det finns en balkong i anslutning till caféet med cirka tio kundplatser. Lokalerna har möblerats av stadens fastighetstjänster och biblioteket.

Det finns också ett litet kök (6,5 m²) med kyl, frys, ugn och mikrovågsugn. Bibliotekspersonalen kan antingen förbereda produkterna för försäljning i bibliotekets lokaler eller leverera produkter som tillagats och transporterats under erforderliga temperaturer och förhållanden från annan plats.

Vi söker i första hand en långsiktig caféoperatör som har förutsättningar för regelbunden verksamhet enligt bibliotekets öppettider. Förhoppningen är att caféet ska betjäna kunder under ordinarie öppettider på vardagar.

Staden förbehåller sig rätten att då och då anordna evenemang i caféets kundutrymme efter förhandsavtal, i vilket fall caféet kan vara antingen stängt eller öppet beroende på tjänsteleverantörens beslut.

El, vatten och avfallshantering ingår i avtalet. Staden ansvarar även för det årliga underhållet av lokalerna, fastighetsservice, fastighetsförvaltning och underhåll av köksutrustning. Tjänsteleverantören ansvarar för städning av köksutrymmet. Staden ansvarar för städning av golv och möbler i kundutrymmet. En nominell avgift tas ut för användning av lokalerna för att täcka kostnader för el, vatten och avfallshantering.

Verksamhetsutövaren är skyldig att se till att den har alla nödvändiga myndighetstillstånd för sin verksamhet och att verksamhetsutövaren följer livsmedelslagstiftningens krav i sin caféverksamhet.

Vi ber sökande att lämna in en fritt formulerad beskrivning av de erbjudna aktiviteterna, vilken åtminstone innehåller följande information:

Sökandes/företagsnamn och kontaktuppgifter
Personer som ansvarar för verksamheten
Beskrivning av verksamheten/affärsplanen
Beskrivning av leverantören (operatörsbeskrivning och erfarenhet)
Beskrivning av produktsortimentet
Möjliga kända partners

Fredrikshamn stad kommer att välja operatör baserat på förhandlingar, och operatören kommer att väljas så snart en lämplig operatör har hittats. Förhoppningen är att kaféverksamheten ska kunna starta så snart som möjligt.

Vid valet uppmärksammas följande:

affärsplan
erfarenhet inom området
smidig drift
personaltillgänglighet
räckvidd

Ansökningar senast 4.7.2025 kl. 16:00. Ansökningar via e-post till laura.korhonen@hamina.fi eller per post till Laura Korhonen/Fredrikshamns stad/Bibliotekstjänster, Box 37, 49401 Fredrikshamn

Det är möjligt att komma och titta på lokalerna efter överenskommelse.

För mer information, vänligen kontakta Laura Korhonen, bibliotekschef. 040 1991 487, laura.korhonen@hamina.fi