Trafikbommar i hamnområdet i Hamina Tervasaari tas i bruk igen

Pollarna i södra änden av Tervasaari hamnområde i Fredrikshamn har reparerats och vägavstängningen i hamnområdet fortsätter till och med den 31 augusti 2026. Den andra pollaren i södra änden var trasig, så pollarna var nere av säkerhetsskäl.

Du kan få en kod från ASIO-bokningssystemet för att öppna bommarna om hamnområdet behövs, till exempel för sjösättning av båtar. Bommarna öppnas automatiskt när man kör iväg från hamnområdet.

Öppnande av vägspärrar

Du kan få en åtkomstkod från Fredrikshamns stads bokningssystem Asio, som du matar in i läsaren. Koden skickas till din e-postadress och är giltig för innevarande dag.

 

Haminas tjärö

Målen med försöket att stänga Tervasaari hamnområde för fordonstrafik:

Att stänga Tervasaari-området för fordonstrafik ökar säkerheten i hamnområdet, eftersom fordon och fotgängare kommer att hänvisas till olika trafik- och parkeringsområden. Cyklisternas säkerhet ökar också när fordonstrafiken blockeras i hamnområdet.

Experimentet kommer att utveckla områdets rekreationsmöjligheter. Området är ett populärt fritidsmål och experimentet kommer att möjliggöra en mer mångsidig användning av området för evenemang och rekreation.

Det tredje målet är att öka möjligheterna för befintliga och potentiellt nya aktörer i regionen att expandera och utveckla nya affärsmöjligheter.