Kulttuuriyhdistykset

Haminan kulttuuritoimintaa harjoittavat yhdistykset alla. Ilmoitathan yhdistyksesi tiedot osoitteella kulttuuri@hamina.fi.

Kuorot

Haminan Mieslaulajat ry.

Tapio Sorjonen
Puh 0400 277 121

tapio.sorjonen@gmail.com

Haminan Naislaulajat ry.
Taina Sihvola
Varvinkatu 16
49400 Hamina
Puh. 044 223 5615
taina.sihvola@prefere.com
http://www.haminannaislaulajat.net
www.facebook.com/haminannaislaulajat

Haminan Viihdelaulajat r.y.
Ritva Pirhonen
Sakinkuja 4
49420 Hamina
Puh. 0400 881 540
pirhonen.ritva@gmail.com

Husulan Laulumiehet
Pentti Hannula
Meruksentie 4 F
49410 Poitsila
Puh. 040 749 9795
pentti.hannula@haminetti.net

Kaakon kamarikuoro ry.
Pekka Hovi
Patruunantie 13
49400 Hamina
Puh. 050 560 8136
pekka.hovi@mbnet.fi

Metsäkylän Mieslaulajat
Eino Kuntsi
Sakintie 71
49480 Summa
Puh. 045 6702 391
eino.kuntsi@haminetti.net

Veteraanikuoro
kuoronjohtaja Kauko Toikka 040 7036 710

Musiikkiyhdistykset

Haminan Seudun Konserttiyhdistys ry
Kaija Teikari, puheenjohtaja
kaija.teikari@pp.inet.fi
Ulla Siimes, sihteeri
siimesulla@gmail.com
Yhdistyksen yhteinen sähköposti
haminanseudunkonserttiyhdistys@gmail.com
Facebooksivut:
Haminan Seudun Konserttiyhdistyksen facebook

Orkesterit

Hamina Big Band ry.
Juhani Leinonen
Mannerheimintie 5 B 10
49400 Hamina
Puh. (05) 354 3514, 0400 750 902
juhani.leinonen@pp.inet.fi

Haminan Työväenyhdistys ry:n Soittokunta
Sibeliuskatu 28
49400 Hamina

Kuorsalon Woxiveikot
Markku Arvilommi
Taimenkuja 7 E
02170 Espoo
Puh. (09) 423 126, 040 550 1842
markku.arvilommi@kolumbus.fi

 

Tanssi

Haminan Seudun Tanssijat r.y.
Mina Harjula
Majavapolku 5
49420 Hamina
Puh. 040 721 4652
haminanseuduntanssijat@gmail.com
pirjo.muukka@gmail.com
Haminan Seudun Tanssijat
marjaana.muuri@pp.inet.fi

Summan Ponnistus ry:n Tanhuujat
Piret Byckling
Kirkkojärvi 323
49400 Hamina
Puh. 050 3622 173
piret.byckling@hamina.fi

Haminan seudun Karjala-seura ry
Ritva Rikka
Tallinkivenkuja 6 A 5
49490 Neuvoton
Puh. 0400 659 314
ritva.rikka@luukku.com

Haminan Seudun Karjala-seura ry. nuoriso-osasto
Satu Kirppu
Kirkkovuorentie 24
49660 Pyhältö
Puh. 040 827 7627
satu.kirppu@hamina.fi

Tanssiseura Ha Ve Step ry
info@havestep.fi
http://www.havestep.fi/

Tanssiyhdistys Flamingo ry
Julia Kondratovich
Riekontie 18 as 20
49410 Hamina
040 961 4451
julia@flamingodance.fi
info@flamingodance.fi
 

Teatteri

Haminan Senioriteatteriyhdistys MamMatit ry
Eila Bisso-Mifflin
Kylänmäki 176
49640 Paijärvi
Puh. 040 502 0935
bissomifflin@gmail.com

Haminan Teatteriyhdistys ry
Isoympyräkatu 30
49400 Hamina
Puh. (05) 344 5200
toimisto@haminanteatteri.fi
www.haminanteatteri.fi

Neuvo-Teatteri
Helena Sorsa
49490 Neuvoton
Vapakuja 5 B
Puh. 0400 374 973
neuvoteatteri@gmail.com
http://www.neuvo-teatteri.net/

Kylätoimikunnat ja kotiseutu- ja asukasyhdistykset

Kansainvälisiä ystävyysseuroja

Etelä-kymenlaakson Tuglas-seura
Ulla Brusila
Metsämäentie 4. C
49400 Hamina
ulla.brusila@kymensanomat.fi

Haminan seudun Suomalais-Japanilainen Yhdistys
Miikka Hämäläinen
Kokkokallionkatu 3
49400 Hamina
puh. 040 568 8672
hamina.sjy@gmail.com

Hamina-Vehkalahden Pohjola-Norden r.y.
Aarni Ahtola
Patterinkatu 11
49400 Hamina
Puh. 050 3729 352
aarni.ahtola@kyamk.fi
https://sites.google.com/site/etelakymenlaaksonyhdistykset/kulttuuriyhdistykset/hamina-vehkalahden-pohjola-norden

Kaakkois-Suomen Kreikan Ystävät
Puheenjohtaja:
Jorma Miinalainen
Puh. 0500-910 605
jorma.miinalainen@pp.inet.fi

Suomi-Israel yhdistys

Sihteeri: Jarmo Suntio, 050 3556 649, jarmojs@windowslive.com

Suomi-Venäjä Seuran Haminan seudun osasto
Puheenjohtaja:
Matti Hytönen
Puh. 040 507 1681
matti.hytonen@haminetti.fi

Muita kulttuuritoimintaa aktiivisesti harjoittavia yhdistyksiä

Asekerho -93 ry
Tatu Kekäläinen
Riekontie 23
49410 Poitsila
Puh. 0400 941 741
tatukekalainen@gmail.com

Haminan Hywät Asukkaat ry
Eija Sakki
Sibeliuskatu 38
49400 Hamina
0400 774337
http://www.haminanhywatasukkaat.fi/

 

Haminan lasten ja nuorten kerhotoiminnan tuki ry
Lasse Virtanen
Riihikuja 7, 49460 Hamina
Puh. 050 532 8633
lassev@hotmail.fi

Haminan Postimerkkikerho r.y.
Hannu Arkkio
Kotilopolku 4
49400 Hamina
Puh. (05) 354 3612

Haminan Radioamatööri ry.
Simo Suurnäkki
Kalevankatu 13
49400 Hamina
Puh. 050 598 3814
oh5gio@sral.fi 

Haminan Seudun Oppaat ry
Tarja Uusitalo

044 305026

tarrus@jippii.fi

Haminan Suomalainen Kerho ry.
Ossi Wilen
Kurkitie 3 D 18
49410 Poitsila
Puh. 050 380 8570
wilen@pp.inet.fi

Haminan Taideseura ry.
Katarina Ögård
Rantakatu 32
48700 Kotka
Puh. 040 5782 825
katarina.ogard@pp.inet.fi

Haminan Teinisirkus r.y.
Katri Kotasaari
PL 79
49401 Hamina
Puh. 050 4634 252
posti@haminanteinisirkus.fi
http://www.haminanteinisirkus.fi/

Kaakonkulman Maahanmuuttajat Rodnik ry.
Alla Suoninen
Vallikatu 4
49400 Hamina
Puh. 040 7763 177
rodnik.silta@co.inet.fi

Kymenseudun Lottaperinneyhdistys ry
Anneli Lappalainen
Palovartijankatu 5B
49400 Hamina
puh. 0400 652 266

Pihljärta Knaappisuku ry.
Anja Leppä
Punavuorenkatu 23 A
00150 Helsinki

Pihljärta-Tepponen Knaappisuku ry.
Tuomo Tepponen
Kouvolantie 11
49400 Hamina

Sulo Mäkelä Seura
Risto Muurman, pj.
Puh. 040-755 3312
risto.muurman@gmail.com
Susanna Korpela
sihteeri / tiedotusvastaava
suskukoo83@gmail.com

Ympyräkamerat ry.
Raimo Ahonen
Aladininkatu 7 B 26
49460 Hamina
Puh. 040 595 5221
rahonen8@gmail.com

Pyhällön kylät ry.

Katriina Liikkanen, pj

Liikkasentie 38, 49660 Pyhältö

puh 040 7644975

s-posti pyhallonkylat@gmail.com