Lastensuojelu

Haminan lastensuojelussa siirrytään vähitellen uuteen systeemiseen lastensuojelun toimintamalliin. Systeemisen toimintamallin keskeisinä tavoitteina on entistä laadukkaampi ja yhteistyöhön perustuva lastensuojelutyö.

Uudistuksen myötä perheenne asiaa hoitaa moniammatillinen tiimi. Tiimissä työskentelee lapsen asioista vastaava sosiaalityöntekijä työparinsa kanssa. Uutta on, että myös vanhemmille nimetään omat työntekijät. Tämän lisäksi tiimiin kuuluu perheterapeutti Marja Salminen, koordinaattori Riina Tähti ja konsultoiva sosiaalityöntekijä Anne-Marie Terämä, jotka osallistuvat perheenne asioiden käsittelyyn tiimissä. Työskentelyn tavoista sovimme aina yhdessä kanssanne.

Mikäli haluat tehdä lastensuojeluilmoituksen sähköpostitse, käytäthän salattua yhteyttä.

Alkutiimi (tästä linkistä)

Systeemisen lastensuojelun tiimit:

TIIMI A

Sosiaalityöntekijä Maarit J Räsänen, p. 0400 780 704, maarit.j.rasanen(a)hamina.fi

Sosiaalityöntekijä Marja Weckman, p. 0400 780 718, marja.weckman(a)hamina.fi

Koordinaattori Riina Tähti, p. 040 199 1784, riina.tahti(a)hamina.fi

Perheohjaaja Jenni Kotiranta, p. 040 576 5925, jenni.kotiranta(a)hamina.fi

Perheohjaaja Katja Tilli, p. 0400 417 699, katja.tilli(a)hamina.fi

TIIMI B

Sosiaalityöntekijä Tarja Hongisto, p. 0400 786 831, tarja.hongisto(a)hamina.fi

Sosiaalityöntekijä Marja-Leena Jääskeläinen, p. 040 836 2331, marja-leena.jaaskelainen(a)hamina.fi

Sosiaalityöntekijä Auli Metsälä, p. 040 577 4485, auli.metsala(a)hamina.fi

Koordinaattori Riina Tähti, p. 040 199 1784, riina.tahti(a)hamina.fi

Perheohjaaja Merja Päärni, p. 040 519 2008, merja.paarni(a)hamina.fi

Perheohjaaja Hanna Wagner, p. 040 519 2006, hanna.wagner(a)hamina.fi

 

Kummassakin tiimissä toimii lisäksi perheterapeutti Marja Salminen.

 

Jälkihuoltoasiakkaat

Erityissosiaaliohjaaja Riina Tähti, p. 040 199 1784

Sosiaalihuollon asiakkuudet, tukiperhe- ja tukihenkilötoiminta

Sosiaaliohjaaja Petra Artell, p. 040 506 4259, petra.artell(a)hamina.fi

Perhetyö

Perheohjaaja Jenni Kotiranta, p. 040 576 5925

Perheohjaaja Merja Päärni, p. 040 519 2008

Perheohjaaja Katja Tilli, p. 0400 417 699

Perheohjaaja Hanna Wagner, p. 040 519 2006