Raatihuoneentorilla järjestettävä Haminan Linnoituksen Joulu -tapahtuma aiheuttaa muutoksia kaupungin keskusta-alueella ajoneuvoilla liikkumiseen.
Kartta Haminan turistikohteiden liikenteestä

Raatihuoneentori suljetaan ajoneuvoliikenteeltä ma 29.11. klo 12.00 ke 22.12.2021 klo 14.00 väliseksi ajaksi seuraavasti:

  • Fredrikinkatu, Mannerheimintie, Rauhankatu, Raatihuoneenkatu ja Kirkkokatu väliltä Pikkuympyräkatu-Raatihuoneentori on suljettu. Tonteille ajo sallitaan.
  • Raatihuoneentori muutetaan aidalla eroteltuna kaksisuuntaiseksi välillä Maariankatu-Kadettikoulunkatu.

Joulunavauksen joulukulkue järjestetään perjantaina 3.12.2021 klo 17.45. Kulkue lähtee kauppatorilta ja se kulkee Fredikinkatua pitkin Raatihuoneentorille. Kulkueen ajaksi Fredrikinkatu on suljettuna muulta liikenteeltä. Kulkue kokoontuu kauppatorilla klo 17.30. Yleisön toivotaan osallistuvan kulkueeseen ja tulevan mukaan myös reitin varrelta. Ota halutessasi mukaan tonttulakki ja valolyhty tunnelmaa luomaan. Joulunavauksen ja kulkueen järjestää Kehittyvä Hamina ry.

Pahoittelemme katujen sulkemisen ja joulukulkueen aiheuttamia tilapäisiä häiriöitä. 

 

Pin It on Pinterest

Share This