Haminan kaupungin esiopetukseen ilmoittautuminen aukeaa maanantaina 22.2.2021. Ilmoittautuminen tehdään sähköisen asioinnin kautta. Esiopetus alkaa syksyllä 11.8.2021.
Aseman esikoululaiset pihaleikeissä

Huom! Valitettavasti palvelimen vaihto osuu juuri tälle aikavälille ja sen vuoksi tiistaina 23.2. web-hakemus ei toimi.

Linkki ilmoittautumiseen löytyy Varhaiskasvatukseen hakeminen ja palveluohjaus -sivulta.

Aloitussivulta valitaan esiopetukseen ilmoittautuminen. Kysymysmerkkien kohdalta löydät ohjeet ja lisätietoihin voit laittaa tarvittaessa tarkennuksia. Esiopetuspaikka valitaan lapsen tulevan koulun perusteella.

Sivulla ”hakutoiveet” alueeksi valitaan päivähoito.

Esiopetus ja varhaiskasvatus

Mikäli lapsi tarvitsee huoltajien työn tai opiskelun vuoksi maksuttoman esiopetuksen lisäksi varhaiskasvatusta, valitse ”Lisää uusi päivähoitotoive” hakusivulla. Varhaiskasvatus järjestetään samoissa tiloissa ja samalla henkilökunnalla kuin esiopetuskin. Jos lapsi tarvitsee varhaiskasvatusta ennen klo 6.30 aamulla, illalla, yöllä ja/tai viikonloppuna, järjestelyt sovitaan tapauskohtaisesti. Varhaiskasvatuspaikaksi valitaan hakuvaiheessa oma lähiesikoulu.

Mikäli käytössänne ei ole internetsivuja, ilmoittautumislomakkeen voi pyytää sähköpostilla osoitteesta varhaiskasvatus@hamina.fi tai puhelin 040 199 1405.

Tietoa esiopetuksesta

  • 6-vuotiaiden esiopetus on perusopetuslain mukaista toimintaa. Jokaisen lapsen tulee osallistua esiopetukseen. Vastuu lapsen esiopetukseen osallistumisesta on huoltajalla.
  • Esiopetuksessa noudatetaan kaupungin yhteistä esiopetussuunnitelmaa.
  • Esiopetuksessa noudatetaan pääsääntöisesti koulun loma-aikoja.
  • Päivittäinen esiopetusaika on 4 tuntia, useimmiten klo 9 – 13 viitenä päivänä viikossa.
  • Mikäli lähikoulun yhteydessä ei järjestetä esiopetusta tai yksikössä ei ole tarpeeksi paikkoja, tavoitteena on sijoittaa samaan kouluun menevät lapset samaan ryhmään.
  • Esiopetuksessa käytetään sähköistä Wilma-viestintää. Ohjelman tunnukset toimitetaan vanhemmille, mikäli he ovat antaneet oman sähköpostiosoitteensa ilmoittautumisen yhteydessä. Huomioikaa myös etävanhemman sähköpostiosoite.
  • Mikäli lapsen esikoulumatka omaan lähiesikouluun on yli 5 km, hänelle on mahdollisuus taksikuljetukseen koululaiskuljetusten yhteydessä. Kuljetus järjestetään vain esiopetusaikaa varten ja sitä haetaan esiopetuksen kuljetushakemuksella. Kuljetusaikataulut tulevat Wilmaan. Vanhemmat kuljettavat esiopetusta ja varhaiskasvatusta tarvitsevan lapsen itse.

Esiopetuspäätökset lähetetään sähköpostilla toukokuun loppuun mennessä.

Lisätietoja varhaiskasvatusyksikön johtajilta

Pappilansalmen, Aseman ja Husulan esiopetus
Essi Lappalainen, essi.lappalainen@hamina.fi, 040 199 1639

Neuvottoman esiopetus
Taina Halinen, taina.halinen@hamina.fi, 040 771 8193

Uuden-Summan esiopetus 
Elina Tulkki, elina.tulkki@hamina.fi 050 562 3311

Esikoulu Esikko
Niina Pousi, niina.pousi@hamina.fi 050 911 4720

Ruissalon esiopetus
Anni Ruoppa, anni.ruoppa@hamina.fi 050 515 0181

Pyhällön ja Kannusjärven esiopetus
Sanna Silvo, sanna.silvo@hamina.fi 040 199 1563

Pin It on Pinterest

Share This